A tűzszünet jobb, mint ha nincs tűzszünet - összesen ennyi az, amit a legoptimistább amerikai nyilatkozók ki tudnak préselni magukból. Senki, még egyszer mondom, senki nem merte névvel-arccal felvállalni azt a véleményt, hogy a most megkötött Minszk 2.0 életbe fog lépni s valóban elhallgatnak a fegyverek. Azon már csak a CNN minszki tudósítója is csak csóválta a fejét, hogy a megállapodás többi pontja (úgyis mint a nehézfegyverzet visszavonása, az orosz-ukrán határ ukrán ellenőrzése, fegyvermentes övezet stb.) is teljesülni fog-e. A hivatalos szóhasználatban egy "reménysugár" tűnt fel a horizonton, mármint ami a békét illeti.
De miről is szól a most aláírt megállapodás? A fontosabb pontok:
- Teljes tűzszünet - de csak február 15-én kijevi idő szerint 00.00-tól. Érdekes.
- A nehézfegyverzet visszavonása, de az is trükkösen. Az ukránoknak a jelenlegi frontvonaltól kell visszavonni a nehéz technikát, míg az orosz-szeparatista erőknek a 2014 szeptember 19-én egyszer már elfogadott vonalaktól. De csak a nehéz fegyverzetet kell visszahúzni kategóriától függően (100 mm felettő ágyúk, tarackok legalább 50 km, sima rakéta-sorozatvetők 70 km, Tornado-Sz, Uragan, Szmercs és Tocska 140 km). A csapatok és a 100 mm-nél kisebb fegyverzet a jelenlegi frontvonalon maradhatnak, nem a 2014-es minszki határoknál. A visszavonásnak legkésőbb február 17-én 00.00-kor meg kell kezdődnie és 14 nap van a teljes végrehajtásra. A felügyelet az EBESZ és a trojka képviselőinek feladata. Így egy kábé 50 km-es demarkációs zóna keletkezik, legalábbis a Reuters és már hírügynökségek szerint. Hát nem tudom, de az angolra fordított szöveg kifejezetten a nehéz tüzérségi fegyverekről szól és nem az összes fegyvere erőről. Érdekes.
- Az EBESZ minden eszközzel ellenőrizheti a tűzszünetet, és megfigyelheti a területet. Akkor innentől már nem ér lelőni az EBESZ S-100-as felderítő helikoptereit?
- Amnesztia a résztvevőknek, minden foglyul ejtett személy szabadon bocsátása a visszavonulás utáni legkésőbb 5. napon.
- Segélyszállítmányok feltétel nélküli beengedése, tárolása, szétosztása.
- Segélyek, nyugdíjak, fizetések kiutalása, számlák befizetése - ehhez a terület pénzügyi szektorát ismét ukrán ellenőrzés alá kell vonni, szükség esetén nemzetközi közreműködéssel.
- Az ukrán-orosz határ lezárása, teljes körű és kizárólagos ukrán ellenőrzés alá vonása, a Donyeck és Lugansz területén megtartott helyi választásokat követő nappal megkezdve.
- Az összes idegen fegyveres erő, csapat, szervezet, zsoldosok visszavonása és lefegyverzése, az illegálisan alakult csoportok lefegyverzése, EBESZ ellenőrzés alatt. Véget ér az ukrajnai csoportos és egyenruhás orosz turizmus?
A szerződés szól még az új ukrán alkotmány bevezetéséről, a helyi választások megszervezéséről, a nagyobb autonómiáról, de egyelőre én szeretném a tűzszünethez köthető, két héten belli eseményeket megtörténni látni, mielőtt lelkesedni kezdenék a politikai reformokkal kapcsolatban. Ha jól értelmezem egyébként, a mostani szerződés nem szól tételesen arról, hogy az ukrán rendőrség vagy hadsereg mikor térhet vissza a szeparatisták által ellenőrzött területre - talán a határellenőrzés átvételével egy időben?
Hogy mennyire lehet a tűzszünetben bízni, azt mutatja talán az is, hogy a több mit 16 órás béketárgyalás alatt és az aláírás után is folytatódott az orosz-szeparatista offenzíva, újabb területeket az ellenőrzésük alá vonva. Ez azért érdekes, mert elméletileg a 2014 szeptember 14-i vonalak mögé kellene így is, úgy is visszavonulniuk vasárnapra. Ehhez képest inkább a kész helyzet elé állítás szándéka látszik: innen nézve a dolgot teljesen érthető az offenzíva és a területszerzés. Ha már eleve nem készülök egy megállapodás betartására és ezt a szerződést aláírók is pontosan tudják, a szignózás pillanatában is, teljesen felesleges a visszafogottság, a harcok beszüntetése. Ha ezt a forgatókönyvet nézzük, akkor viszont a fontos közlekedési csomópont, Debalceve elfoglalása most a legfontosabb feladat. A szeparatisták egyébként éppen a város feladását követelik az ukrán hadseregtől.
Kérdés, Oroszországnak mennyiben áll érdekében a békeszerződésnek megfelelően visszavonni azoknak a katonákat, az orosz szakszolgálatok tagjait, egyéb "megbízottakat" és a nehézfegyverzetet, melyek ugye hivatalosan ott sincsenek. Ukrajna szerint csak csütörtökre virradó éjjel 50 harckocsi, 40 rakéta sorozatvető és 40 páncélozott szállítójármű érkezett Oroszorszgból a szeparatisták ellenőrizte területre, Oroszország szerint ebből semmi sem igaz. A NATO szerint rengeteg bizonyíték van az orosz fegyverszállításra. Az elmúlt hónapok információi alapján azért az ukrán állítás látszik valószínűbbnek, bár a számokra azért nem tenném fel a (leendő) nyugdíjamat.
Gazdasági szankciók: egyelőre semmi változás. David Cameron brit miniszterelnök jelezte, amíg be nem bizonyosodik, hogy a tűzszünet valóban működik, só sem lehet semmilyen könnyítésről. A Minszkben meggyötört Francois Hollande pedig egyenesen további szankciók bevezetéséről beszélt, ha a megegyezést nem tartja be Oroszország és/vagy az általa irányított szeparatisták. A két Mistral-osztályú (VLAGYIVOSZTOK, SZEVASZTOPOL) partra szállítást támogató hajó Oroszországnak átadásáról egyelőre szó sem lehet. A szankciók további kiterjesztését lengette be Angela Merkel is a tűzszünet felrúgásának esetére csütörtökön, hasonlóan Donald Tuskhoz, az Európai Tanács elnökéhez. Jól látható, hogy az EU továbbra is egyértelműen a gazdasági frontot választja akkor, amikor az orosz agresszióval kénytelen megküzdeni. Ebben azért nem túl erős csapás lesz a hétfő kihirdetendő újabb 5 orosz és 14 ukrán szeparatista állampolgár neve, akik nem utazhatna majd be az EU-ba és az itt fellelhető vagyonukat is befagyasztják. Ja és Ukrajna újabb 17,5 milliárd dolláros hitelt kap az IMF-től: a jelek szerint nem szeretnék hagyni összeomlani az országot.
Summa summarum: a papír mindent elbír, a már egyszer elfogadott és felrúgott megegyezést bárhányszor alá lehet írni. Keleten a helyzet változatlan, meglátjuk, mit hoz a jövő hét.